Zdrowie i rehabilitacja
2024-10-03

Nie rezygnuj z życia!

Mężczyzna trzyma tabliczkę z napisem

Na warszawskich mostach pojawiły się tabliczki informacyjne kierowane do osób w kryzysie samobójczym. Znalazło się na nich hasło „Nie rezygnuj z życia” i numery telefonów, pod którymi można całodobowo uzyskać pomoc psychologiczną. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce z takim rozwiązaniem.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby w kryzysie psychicznym otrzymywały w Warszawie niezbędną pomoc. Dlatego powołaliśmy specjalny zespół, złożony ze specjalistów, który opracował rekomendacje dla miasta w zakresie wsparcia osób w kryzysach życiowych. Jednym ze wskazań zespołu było właśnie rozszerzenie zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego i zawieszenie tabliczek informacyjnych na wszystkich warszawskich mostach. Tak też zrobiliśmy, na wszystkich mostach wiszą od dzisiaj tabliczki z hasłem „Nie rezygnuj z życia” i numerem telefonu, pod którym można uzyskać pomoc o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Pomysłodawcą zawieszenia tabliczek informacyjnych kierowanych do osób w kryzysie samobójczym był Karol Bąkowski, który zgłosił swój projekt do X edycji Budżetu Obywatelskiego. Takie rozwiązanie spodobało się głosującym warszawiankom i warszawiankom, dzięki czemu zostało sfinansowane i zrealizowane.

- Jestem z pokolenia, które ciągle mierzy się z problemami psychicznymi, dlatego uważam, że dzięki takim tabliczkom, znakom w przestrzeni publicznej, osoby w kryzysie psychicznym dowiadują się, gdzie mogą zwrócić się po pomoc. Jest to mały gest, który także zwraca uwagę na problemy osób w kryzysie samobójczym. Bardzo się cieszę, że ten projekt został sfinansowany z budżetu obywatelskiego, a miasto rozszerzyło jego realizację – mówił Karol Bąkowski, autor projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego.

Miasto stołeczne Warszawa podejmuje szereg działań, aby wspomóc mieszkanki i mieszkańców w trudnych sytuacjach życiowych. Szczególnie trudne są kryzysy doprowadzające do zdarzeń samobójczych. Według informacji Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie, liczba zdarzeń samobójczych na warszawskich mostach wzrosła w ostatnich latach o prawie 34%.

- Telefon 511 200 200 dostępny jest całodobowo i przeznaczony jest dla dorosłych mieszkańców Warszawy, ale żadnej osoby, która pod ten numer zadzwoni nie zostawimy bez pomocy. Te mosty, na których zawisły tabliczki, są pewnym symbolem działania na rzecz osób w kryzysie życiowym. Mają na celu zwrócenie uwagi, nauczanie reagowania, by nikt nie został bez pomocy. Bądźmy uważni na innych i nie bójmy się szukać pomocy w takich miejscach jak Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej – mówiła Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz, dyrektorka Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Wsparcie dla osób w kryzysie życiowym

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy powstał zespół, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk naukowych, specjaliści pracy z osobami w kryzysach życiowych, suicydolodzy, przedstawiciele biur m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych oraz specjaliści Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Eksperci opracowali rekomendacje w zakresie wsparcia osób i rodzin oraz dzieci i młodzieży, pozostających w różnego rodzaju kryzysach życiowych, w tym suicydalnych. Jednym ze wskazań było uruchomienie miejskiego telefonu 511 200 200 dla osób dorosłych. Telefon działa całodobowo i jest obsługiwany przez specjalistów Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej – psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych.

Ponadto w stolicy działa Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie jest udzielana bezpłatna pomoc dla osób w kryzysie – od konsultacji psychologicznych po schronienie. Więcej informacji na temat działalności WOIK-u znajduje się na stronie: woik.waw.pl.


Zdjęcie autoraRedakcja Źródło:
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy